
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.5 mm |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 100 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 2.1 A |
| DC Resistance (DCR) | 36 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.1 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 2.1 A |
| Saturation Current | 2.1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 2.1 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.1 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 5845
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.10430 | $1.04300 |
| 50 | $0.09676 | $4.83800 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.07967 | $39.83500 |
| 1000 | $0.07070 | $70.70000 |
| 3000 | $0.06834 | $205.02000 |
| 5000 | $0.06606 | $330.30000 |
| 10000 | $0.06386 | $638.60000 |
